Bilgisayar Hızlandırma ve FPS Artırma Yöntemleri

Total
0
Shares

Kullanıcılar için ağırlaşan bilgisayar hızlandırma FPS arttırma yöntemleri merak ediliyor. FPS değerinin ve bilgisayar hızının artması için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.

Bilgisayarlar işletim sistemi ve program güncellemeleri nedeniyle zaman içinde yavaşlayabiliyor. Bilgisayarların performansını düşüren pek çok program ve sistemler bulunuyor. Sık kullanılmayan programları silme, bilgisayar bakımını sağlama ve donanım yükseltme gibi birçok yöntemi uygulayarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda birer bilgisayar kullanıcısı olarak “bilgisayar çok yavaş nasıl hızlandırılır?” benzeri soruların yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Bilgisayarın hızı çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak düşebiliyor. Bilgisayarın hızı düştüğünde ise, bilgisayar üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin veriminde azalma ve genel bir performans düşüşü yaşanıyor.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri şöyle sıralanıyor:

  • Bilgisayar üzerindeki çöp dosyalarını temizleyerek, bilgisayarın hızını artırabilirsiniz.
  • Bilgisayarın açılışında otomatik olarak açılan programları kapatabilirsiniz.
  • Windows hata bildirimi ve framework gibi bilgisayarda kalan diğer dosyaları temizleyebilirsiniz.
  • Bilgisayarın diskini tarayarak, hatalı dosyaların olup olmadığını test edebilirsiniz.
  • Sürücü güncellemeleri sağlayabilirsiniz.
  • Görsel efektleri ve saydamlık ayarını devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Bilgisayarı güç tasarrufu modundan çıkarabilirsiniz.
  • Sabit disk ve reklam yazılımlarını temizleyin.

FPS Nedir?

Bilgisayar ekranına saniyede aktarılan kare görüntü, FPS olarak tanımlanır. Açılımı Frame Per Second olan kavram, bilgisayarın grafik donanım hızını ölçüyor. Özellikle bilgisayar oyunlarında önem kazanan FPS, oyunların görüntü kalitesini artırdığı için yüksek değerde olması talep ediliyor. Peki, en iyi FPS kaç olmalı? Bilgisayar oyunları için ortalama 25 FPS değeri yeterli görülürken, bazı yüksek performanslı oyunlarda en az 30 FPS değeri isteniyor.

FPS Nasıl Ölçülür?

Bilgisayarın FPS değerini ölçmek için programlardan yararlanabilirsiniz. FRAPS bilgisayar programı, FPS değerini ölçmek için kullanabileceğiniz uygulamalar arasında yer alıyor. Oyunda görüntü kalitesini etkileyen ekran kartı ve Ram performansını ölçen FPS değerinin yüksek olması bilgisayarın bir saniyede çok fazla görüntü alabildiği anlamına geliyor.

FPS Nasıl Artırılır?

Bilgisayarın grafik donanımını ölçen FPS değerini ekran kartı, RAM ve işlemci belirliyor. FPS değerini yükselten donanımları yükselterek, bilgisayarın FPS değerini artırabilirsiniz. Dolayısıyla bilgisayar FPS arttırma Windows 10 ekran kartı sürücü güncellemeleri, yapılması gereken ilk adımlar arasında yer alıyor.

Bilgisayar oyunları piyasasında yaşanan güncel gelişmeler, teknolojinin gelişmesine paralel olarak ekran kartının özelliklerinde artış yaratıyor. FPS değerini yükseltmek için ekran kartı sürücü güncellemesi dışında arka planda çalışan programları kapatmayı ihmal etmemelisiniz.

Bilgisayarın RAM ve CPU işlemci değerini overclock edebilirsiniz. Bilgisayarın ana sürücüleri overclock desteği sunmuyorsa, programlar aracılığı ile bu işlemi uygulayabilirsiniz. Son olarak oyun oynarken oyunda yer alan video ayarlarının bazılarını düşürebilirsiniz. Bu gibi önerileri deneyerek, bilgisayarınızın istenen FPS değerine yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir