Ihlara Vadisi Kayalara Oyulmuş Yapıları ve Doğal Güzellikleri Görün

Total
0
Shares

Merhaba sevgili gezginler! Bugün sizlere Aksaray’da bulunan ve Kapadokya’nın en önemli doğal ve tarihi güzelliklerinden biri olan Ihlara Vadisi bahsedeceğim. Geçtiğimiz ay Ihlara Vadisi’ne gittim ve gördüklerim karşısında hayran kaldım. Bu yazımda sizlere Ihlara Vadisi’nin oluşumu, gezilecek yerleri, yemek kültürü ve diğer ipuçlarından bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım!

Ihlara Vadisi’nin Oluşumu

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların Melendiz Çayı’nın binlerce yıllık aşındırması sonucunda oluşan kanyon vadidi. Vadi 18 kilometre uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde ve 200 metre genişliğindedi. Ihlara Vadisi, dünyanın en büyük kanyonları arasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca vadi içinde yüzlerce kayalara oyulmuş kilise ve yaşam alanı bulunmaktadır. Bu kiliseler Hıristiyanlığın ilk yıllarından itibaren yapılmış ve fresklerle süslenmiştir. Ihlara Vadisi, doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır.

Ihlara Vadisi’nde Gezilecek Yerler

Gezmek için iki seçeneğiniz var: Vadinin tamamını yürümek veya belirli noktalardan giriş yapmak. Ben vadinin tamamını yürümeyi tercih ettim ve yaklaşık 4 saat sürdü. Bu süre içinde vadinin muhteşem manzarasını, Melendiz Çayı’nın şırıltısını, yeşillikleri, kuş seslerini ve tabii ki kayalara oyulmuş kiliseleri gördüm. Vadinin başlangıcı olan Ihlara Köyü’nden Selime Köyü’ne kadar 14 kilometrelik bir yol kat ettim. Bu yol boyunca karşıma çıkan kiliselerden bazıları şunlardır:

Ağaçaltı Kilisesi:

Vadinin girişinde bulunan bu kilise MS 10. yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin duvarlarında İsa’nın doğumu, vaftizi, çarmıha gerilişi gibi sahneler resmedilmiştir.

Sümbüllü Kilise:

Vadinin ortalarında yer alan bu kilise MS 11. yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin adı duvarlarında bulunan sümbül motiflerinden gelmektedir.

Yılanlı Kilise:

Vadinin sonuna yakın bir noktada bulunan bu kilise MS 11. yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin adı duvarlarında bulunan yılan figürlerinden gelmektedir.

Kokar Kilise:

Vadinin sonunda bulunan bu kilise MS 9. yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin adı zamanla kokmaya başlayan fresklerinden gelmektedir.

Bu kiliselerin dışında vadinin içinde Pürenliseki Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Direkli Kilise gibi daha birçok kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin hepsini görmek için vadiye giriş yaptığınız noktada size verilen haritayı takip edebilirsiniz.

Ihlara Vadisi’nde Yemek Kültürü

Ihlara Vadisi’nde yemek yemek için en iyi yer Melendiz Çayı’nın kenarında kurulan alabalık tesisleridir. Burada taze alabalık, salata, pilav, ayran gibi lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca vadi içinde yer alan çeşitli kafelerde de çay, kahve, gözleme, tost gibi atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Ihlara Vadisi’ne gelmişken yöresel yemeklerden tatmayı da ihmal etmeyin. Aksaray’ın meşhur yemekleri arasında testi kebabı, hamur çorbası, kesme aşı, zerdi pilavı, höşmerim gibi lezzetler bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi’ne ulaşmak için Aksaray il merkezinden kalkan minibüsleri veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Aksaray’a ise Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerden otobüs veya uçak ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya bölgesinde konaklıyorsanız buradan da Ihlara Vadisi’ne günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Ihlara Vadisi’nde Konaklama

Ihlara Vadisi’nde konaklamak isterseniz vadinin girişinde bulunan Ihlara Köyü’nde veya sonunda bulunan Selime Köyü’nde çeşitli pansiyonlar ve oteller bulabilirsiniz. Bu köylerde konaklarken hem doğanın hem de köy hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Ben de Selime Köyü’nde yer alan ve kayalara oyulmuş bir mağarada hizmet veren Selime Kaya Otel’de kaldım. Otel çok ilginç ve konforluydu. Odaları temiz ve sıcaktı, kahvaltısı ise bol çeşitli ve doyurucuydu.

Ihlara Vadisi’ni Önerir Miyim?

Ihlara Vadisi’ni kesinlikle öneririm. Hem doğası hem de kültürü ile çok güzel bir yer. Burada hem dinlenebilir hem de eğlenebilirsiniz. Kapadokya’nın lezzetlerini ve güzelliklerini keşfetmek için ideal bir yer. Ben çok memnun kaldım ve tekrar gitmek isterim.

Google haritalar üzerinden daha fazla bilgiye erişmek için “Ihlara Vadisi” bağlantısına tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like