SGK Ölüm Yardımı (Parası) Kimler Alabilir?

Total
0
Shares

Bilindiği üzere SGK ölüm yardımı yapmaktadır. Daha birçok konuda halka yardım yapan SGK hakkında az şey bilinmektedir. Söz konusu ölüm yardımı vefat eden bireyin yakınlarına yapılan bir yardım ödemesi şeklinde olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Fakat buna ek olarak hayatını kaybeden herkesin yakınlarını bu yardım yapılamamaktadır. Ölen kişinin birtakım hakları da elde etmiş olması gerekmektedir. Peki bu ölüm yardımı ödemesi için neler gerekmektedir? Ölen bireyin her yakını söz konusu bu ödemeden yararlanabilmekte midir? Bu soruların tüm cevapları aşağıdaki yazımız içerisinde yer almaktadır. Sizler de yazımızı okuyarak gerekli olan tüm bilgileri edinebilirsiniz.

SGK Ölüm Parasını Kimlere Verilmektedir, Bu Yardımdan Yararlanmak İçin Şartlar Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği gibi söz konusu ölüm yardımı ödemesi, vefat eden bireyin yakınlarına yapılmaktadır. Fakat bu ödemeyi alabilmek için vefat eden kişinin hak sahibi olması gerekmektedir. Bu hak sahibi olan kişinin ölüm yardımı kimlere yapılmaktadır?

Aşağıda yer alan kişiler vefat eden bireyin ölüm yardımı parasını alabilmektedir.

  • Eşi,
  • Eşi yoksa çocukları,
  • Eşi ve çocuğu yoksa kardeşleri,
  • Eşi, çocuğu ya da kardeşi yoksa cenaze işlemlerini kim yapmış ise resmi olarak kanıtlamak suretiyle cenaze işlemlerini yapan kişi ölen kişinin ölüm yardımı ödeneğinden faydalanabilmektedir.

Yardım Ödeneğini Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği gibi ölen bireyin yakınlarının ölüm yardımı alabilmesi için birtakım şartlar yer almaktadır. Ölüm yardımı ödeneğini alabilmek için şartlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ölen kişinin ölmeden önceki çalıştığı iş yerinden sigortalı olması gerekmektedir,
  • Bunun yanı sıra ölen kişi dul ya da yetim aylığı gibi ödeneklerden faydalanıyorsa, bu yardım parası yakınlarına verilememektedir,
  • Aynı zamanda vefat eden bireyin ölmeden önceki işinde en 1 yıl süre ile sigortalı bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir,
  • Ölen bireyin ödenmemiş prim miktarı da varsa, bu prim miktarı ölen bireyin cenaze işlemleri için yakınlarına verilmektedir.

Tüm bu şartların sağlanması halinde vefat eden bireyin yakınları ölüm yardımı parasını alabilmektedir.

SGK Ölüm Yardımı ya da Ödeneği Nasıl Alınmaktadır?

Ölen bireyin ölüm yardımı ya da ödeneği nasıl alınmaktadır? Aslında bu ödeneği için bir başvuru yapılması gerekmektedir. Söz konusu başvuru olmadığı zaman bilindiği üzere ölüm yardım parası da alınamamaktadır. Başvurularsa yakınları tarafından ölen kişinin son maaşını aldığı sosyal güvenlik kurumuna yapılmaktadır. Bu emekli maaşı için de geçerlidir.

SGK Ölüm Yardımı İle İlgili Kullanıcı Deneyimi

Bir süre önce sevdiğim bir aile üyesi maalesef vefat etti ve SGK ölüm yardımı hakkında bilgi almak için ilgili başvuruyu yapmaya karar verdim.

Öncelikle, yakın zamanda vefat eden aile üyemin SGK’ya olan sigorta primlerinin düzenli olarak yatırıldığından emin oldum. Daha sonra, SGK’nın resmi web sitesine giriş yaparak ölüm yardımı hakkında bilgi alabileceğim bir bölümü aradım.

Ana sayfada, “Hizmetler” veya “Yardımlar” gibi başlıklar altında SGK ölüm yardımıyla ilgili bir bölüm olduğunu gördüm. Bu bölümün adını tam olarak hatırlamıyordum, bu yüzden ana sayfadaki arama çubuğuna “ölüm yardımı” kelimesini girdim ve arama sonuçlarına baktım.

SGK ölüm yardımı hakkında bilgi alabileceğim bir sayfaya ulaştığımda, başvuru süreci ve gerekli belgeler hakkında detaylı bir açıklama buldum. Belgeler arasında, ölüm belgesi, vefat eden kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgelerin yer aldığını öğrendim.

Ardından, başvuru süreciyle ilgili bilgileri inceledim ve başvuruyu nasıl yapabileceğime dair talimatları takip ettim. Genellikle, SGK’nın il veya ilçe birimlerine şahsen başvurmanın gerektiği belirtiliyordu. Başvuru için gerekli belgeleri topladıktan sonra, en yakın SGK birimine gitmek üzere hazırlık yaptım.

SGK birimine gittiğimde, görevli memura amacımı ve ölüm yardımı başvurusunu açıkladım. Memur, gerekli belgeleri kontrol etti ve başvurumu kabul etti. Ardından, başvurumun işleme alındığını ve sonuç hakkında bana bilgi verileceğini söyledi.

Başvurumun değerlendirilmesi birkaç hafta sürebileceği söylense de, sonunda SGK’dan ölüm yardımı için ödenek almak için uygun olduğumu öğrendim. Ödemeyi almak için gerekli banka bilgilerimi verdim ve belirtilen süre içinde parayı hesabıma yatırdılar.

İlhami Bey
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like