TC No ile SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Total
0
Shares

Son zamanlarda en sık araştırılan konulardan birisi olarak TC No ile SGK emeklilik sorgulama nasıl yapıldığı sorusu karşımıza çıkmaktadır. Günümüz dünyasında SGK’ya bağlı olarak çalışan birçok kişi emekli olacağı zamanın hayali ile yaşamaktadır.

Bu nedenle de ne zaman emekli olurum gibi soruların cevaplarına bakmaktadır. Bu yazımız içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile SGK emeklilik sorgulamanın nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. Sizler de bu ve benzeri soruların cevaplarını araştırıyorsanız, işte bu yazımız içerisinde gerekli olan bilgileri bulabilirsiniz.

SGK Emeklilik Sorgulamak İçin Yapılması Gereken Adımlar Nelerdir?

Aslında söz konusu emeklilik işlemlerini sorgulama tamamen e – devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. SGK’ya bağlı 4A, 4B ya da 4C farkına bakılmaksızın her birey e -devlet uygulaması ya da internet sitesi aracılığı ile bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle söz konusu işlemi yapabilmek için ilk olarak e – devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. E – devlet şifresi olan her birey bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Peki e – devlet SGK emeklilik sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

E – Devlet SGK Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

E – devlet SGK emeklilik sorgulama işlemi için öncelikle ilgili uygulama aracılığıyla ya da internet sitesi üzerinden gerekli kimlik bilgilerinin girilmesi ve sistemin aktifleştirilmesi gerekmektedir. Bu sisteme giren bireyler daha sonra kendi sigorta türlerine ait olan kısma tıklamalı ve sorgulama sayfasına geçiş yapmalıdır.

Bireylerin sisteme giriş yapmalarını sağlayan e – devlet şifreleri yoksa, PTT şubelerinden kolay bir şekilde alabilecekleri belirtilmektedir. PTT şubeleri e – devlet şifresinin olduğu bir zarfı sizlere temin edecektir.

Sisteme giriş yapıldığında emekli olunduğunda bireylere verilecek olan tahsis numarası ve bu numaraya ait aylık bilgiler görülmektedir. Aynı zamanda sicil numarası, aylık başlangıç tarihi, bağlanma oranları, biriken tutar, ek ödeme tutarı, maaşın yatacağı banka adı, şubesi, hisse oranı gibi bilgiler de ekranda yer almaktadır.

Buna ek olarak sisteme giriş yapıldığında herhangi bir kayıt yoktur gibi bir uyarı alınıyorsa, aslında işlemlerin henüz tamamlanmadığı bilinmektedir. Bu konu hakkında yeterli ve detaylı bilgiler ilgili SGK kurumlarınca verilmektedir. Sizler de bu gibi uyarılar ile karşılaşıyorsanız, yakında bulunan SGK kurumuna başvurabilirsiniz.

SGK Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TC No ile SGK emeklilik sorgulama işlemlerini sorgulamak için ilgili internet sitesindeki bağlantıya tıklamak ve sorgulama sayfasına girmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like