Tiroglobulin Normal Değeri Nedir? TB Kaç Olursa Tehlikeli?

Total
0
Shares

Son yılların en çok görülen hastalıkları arsında yer alan troid rahatsızlıkların ayrımında ve takibinde kullanılan tiroglobulin normal değerleri araştırılan konulardan biridir. Tiroglobulin normal değeri nedir troid hastalıklarında önemli bir yere sahip olup hastalıkların takibi doğrultusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Troid hormonlarının sentezi adına görevi bulunan bir protein olan tiroglobulin troid bezi hücreleri tarafından sağlanmış bir yapıda olmaktadır. Genel olarak sağlıklı kişinin vücut yapısında çok olmayan bu yapı troid moleküllerine özgü olan bir protein olarak önemli bir yere sahiptir.

Tiroglobulin (TB) Nedir?

Troid bezi hücreleri tarafından salgılan troid hormonlarının sentezi içinde yer alan bir çeşit proteindir. Tiroglobulin yapan tek organ troid bezi olmaktadır. Bundan dolayı bu protein vücut içinde troid hücreleri olup olmadığını anlamak adına son derece iyi bir testtir. Bütün troid alınmasından sonra tiroglobulin seviyesi sıfıra yaklaşması zorunlu olmaktadır. Tiroidektomi sonrası bu protein seviyeleri basit bir kan tesit ile ölçülmesi mümkündür. Protein troid kaneri için bir tümör belirteçleri olarak kullanılırken vücut içinde ne kadar kanserin olduğunu öğrenmek için önemli olan bir testtir. Seviyeleri bütün troidi çıkardıktan sonra yükselmesi halinde kanserin geri oluşabileceği ya da metastaz endişesi bulunmaktadır.

Tiroglobulin Normal Değeri

Tiroglobulin normal değeri kaç olursa tehlikeli? Tiroglobulin normal değerleri sağlıklı olan kişilerde 33ng/ ml’nin altında olmaktadır. Troid bezi çıkarılmış olan kişilerde ise değerler 0. 1 ng/ml’nin altındadır. Bu proteinin yüksekliği troid hormonları ile ilişkili olan bazı otoimmün hastalıkların bulunduğu anlamına gelmektedir. Tiroglobulin değer yüksekliği sonucunda görülen bazı hastalıklar şunlardır;

  • Haşimato hastalığı,
  • Troid kanserleri,
  • Graves hastalığı,
  • De Quervain troiditi,
  • Subakut troidit,
  • Lupus hastalığı,
  • Şeker hastalığı,
  • İltihaplı romatizma,
  • Hipertiroidizm,
  • Pernisiyöz Anemi,

Tirologbulin yüksekliği veya düşüklüğü adına birbirinden ayrı olarak ele alınmalısı gerekmektedir. Ancak proteinin düşüklüğü istenmeyen her hangi bir hasatlık nedeni olarak öne çıkmaz. Tiroglobulin normal değeri içinde yüksekliği troid hormonları ile alakalı olan otoimmün hastalıkların meydana çıkma halinde ortaya çıkmaktadır. Troid hormonları ile alakalı olan hastalıklar üzerinden protein değeri yükselmesi ile hayati risk aktörü oluşacaktır.

Yazılan metin, yazar ekibimiz tarafından yazılmıştır. Siz de metin yazdırmak isterseniz sipariş oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kol Sarkması Egzersizleri

Kol sarkması, özellikle kadınların sıkça şikayet ettiği bir sorundur. Zamanla kol kaslarının zayıflaması, derinin esnekliğini kaybetmesi ve yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak kol sarkmaları oluşabilir. Bu sorunu çözmek için birçok…
View Post