Üniversitede Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Total
0
Shares

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin, en merak ettiği konulardan bir tanesi de üniversitede ders tekrarı yapılması ile ilgili olmuştur. Üniversitede aldığınız bazı dersleri geçememeniz ve yeniden almanız gibi durumlar sık sık karşınıza çıkmaya devam edebilir. Özellikle de bazı derslerin, zorlaşması ve geçme sistemi ile ilgili verilen anektodlar; öğrencileri, ders tekrarı yapmak zorunda olabilir. Özellikle de her üniversitenin eğitim sisteminin farklı olması ders tekrarı ile ilgili breflerin de değişiklik göstermesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, bağlı olduğunuz üniversitenin ders tekrarı ve geçme sistemi panelini kontrol etmenizde fayda vardır. İlk dönemde aldığınız derslerden herhangi bir tanesinden kalma durumunuz ortaya çıktığı takdirde; seneye başladığınız eğitim sürecinizin ilk döneminmde, aynı dersi tekrar almanız gerekecektir.

Üniversite Ders Seçimleri Nasıl Yapılır?

Üniversitede ders seçimi yapmak, eğitim ve öğretim hayatına yeni başlayacak olan öğrencilerin ilgi alanları arasında yerini almaya devam etmektedir. Üniversiteye yeni başladıysanız, öncelikli olarak; her üniversitenin kendine ait bir internet sitesi ve sistemi olduğunu bilmenizde fayda vardır. Söz konusu internet sitesi üzerinden almak istediğiniz dersleri, dönemlik AKTS miktarına göre tercih etmeniz gerekecektir. Herhangi bir dersten geçemediğiniz takdirde de aynı sistem üzerinden ders seçimi yapmanız gerekecektir. Üniversitelerde, her öğrencinin danışman hocası olmaktadır. Danışman hocalar, ders seçimi ile ilgili herhangi bir yanlışlık yapılması durumunda öğrencileri yönlendirecektir. Eğer dönem başında, o dönem içerisinde kaldığınız herhangi bir dersi seçmezseniz; danışman hocanız tarafından uyarı almanız gerekecektir. Bu nedenle, dersleri kaçırmak gibi bir durumla karşı karşıya kalmanız da söz konusu olmayacaktır.

Üniversitede Ders Tekrarı Yapmak

Üniversite öğrenimine yeni başlayan öğrencilerin en büyük korkularından bir tanesi de ders tekrarı yapmak olarak bilinmektedir. Ancak bu konu nedeniyle herhangi bir kaygıya kapılmanıza kesinlikle gerek yoktur. Üniversite ders tekrarı sistemi, sandığınız kadar zorlayıcı bir süreci kapsamamaktadır. Hatta, ileriki dönemlerde not ortalamanızı yükseltmeniz durumunda üstten ders almanız ve dönem kaybetmemeniz de mümkün olacaktır. Üstelik üniversitede ders tekrarı yapma zorunluluğu, öğrenemediğiniz ders konuları için de size faydalı olacak ve mesleğinizde daha profesyonel bir konuma ulaşmanıza da yardımcı olacaktır. Bu nedenle herhangi bir kaygıya kapılmanıza da kesinlikle gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir